03. 11. 2016

Kiedyś cerowało się skarpety, zepsute buty zanosiło do szewca, a torebkę naprawiało u kaletnika. Dziś model konsumpcji jest zero-jedynkowy. Dobre – używam, zepsute – wyrzucam. Etap ‘naprawiam’ już nie istnieje.


 Chcemy mieć, mieć, mieć... Ładniejsze, nowsze, modniejsze. Nie ważne czy to telewizor, marynarka czy buty. Czasami wiadomość, o tym, że coś się zepsuło przyjmujemy jak ulgę. „O! Zepsuło się. Jaka szkoda... Trzeba kupić nowe!”

Hola, hola... A może tak spróbować naprawić? Podjąć próbę, zastanowić się, poszukać rozwiązania? Wyrzucanie zepsutych rzeczy i kupowanie nowych jest wyznacznikiem naszych czasów. Taki model konsumpcji nie tylko uderza nas po kieszeniach, ale przede wszystkim przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. No bo gdzieś przecież te zepsute sprzęty i ubrania muszą trafić; ktoś musi się nimi zająć...

 smieci

Odpowiedzialna konsumpcja

Jak się okazuje kwestia zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska nie dotyczy tylko dużych organizacji, nie jest jedynie przedmiotem debat na szczytach ONZ. Ona tak naprawdę zaczyna się już w domu: moim, Twoim i naszych sąsiadów. Codzienne podejście do konsumpcji dóbr, które posiadamy, ma duże znaczenie. Myśląc o zrównoważonym rozwoju nie chodzi jednak o to, aby ją za wszelką cenę zmniejszyć, lecz, aby była ona bardziej świadoma i racjonalna.

 home

Co na to Szwedzi?

Wydaje się, że szwedzki rząd znalazł ciekawy sposób na podjęcie tego tematu. W swojej propozycji budżetu na przyszły rok, planuje bowiem zmniejszyć podatek od naprawy takich rzeczy jak rowery, ubrania, wyroby skórzane czy buty. W projekcie uwzględnione są także ulgi podatkowe dla firm, które zajmują się naprawą nieco droższych sprzętów jak np. pralki, zmywarki czy lodówki. Jednak ulgi podatkowe to jedno narzędzie, a tzw. ‘podatek chemiczny’ to drugie. Ma on równolegle zostać nałożony na nowe sprzęty AGD i komputery, a jego przeznaczeniem jest pokrycie kosztów recyklingu szkodliwych, niebiodegradowalnych substancji, które wykorzystywane są do ich produkcji.

 Sweden sustainable consumption

Obok propozycji zmian podatkowych, szwedzki rząd proponuje cały szereg innych rozwiazań, które docelowo mają wpierać świadomą konsumpcję. Edukacja w szkołach, dbałość o zamieszczanie należytych informacji na produktach, promocja ekonomii współdzielenia (tzw. sharing economy) czy walka z nieuczciwymi deklaracjami ekologicznymi firm – to tylko niektóre przykłady działań. Więcej na stronach rządowych Ministerstwa Finansów Królestwa Szwecji - zobacz


Można? Można

Może mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale tak naprawdę wiele dziesiejszych problemów środowiskowych jest powiązana z naszą, prywatną konsumpcją, z naszymi codziennymi wyborami. Aby zmniejszyć jej negatywny wpływ na klimat i środowisko, musimy przynajmniej podjąć próbę zmiany czego i jak to używamy. Dlatego jak następnym razem odpadnie Ci guzik od marynaki, to go przyszyj, a nie kupuj od razu nowej.